Materské školy, základné školy, stredné školy, vysoké školy
V databáze sa nachádza viac ako 6 400 škôl

Skúsenosť s alkoholom majú už 15-ročné deti

Skúsenosť s alkoholom majú už 15-ročné detiRodičia na dovolenke či snaha zabodovať u partie rovesníkov - prázdniny prinášajú zvýšené riziko konzumácie alkoholu mladistvými. Prevenciu alkoholu v súvislosti so svojimi potomkami vôbec nerieši 83% slovenských rodičov.

7. 8. 2018

Prieskumy ukazujú, že skúsenosť s alkoholom má tretina slovenských detí vo veku 15 rokov. Tri štvrtiny takto nezrelých respondentov deklarovali nulovú prekážku u predajcov pri pokuse o kúpu alkoholických nápojov. Až 80 % tínedžerov pod zákonom uviedlo, že aspoň raz boli podnapití, polovica už zažila okno po hýrení.

S alarmujúcimi údajmi bojuje na Slovensku Fórum Pi s rozumom (PSR). Vykonáva edukačné a preventívne aktivity zamerané na zodpovedný prístup k predaju a konzumácii alkoholu. Venuje sa osvete s cieľom eliminovať škodlivé následky zneužívania alkoholu a poskytuje seriózne a vyvážené informácie súvisiace s alkoholom.

Najúčinnejším nástrojom na zníženie konzumácie alkoholu a jeho negatívnych dopadov u detí a mladistvých je cielené obmedzovanie dostupnosti tejto vekovej skupine. Aj z tohto dôvodu vymysleli formu spolupráce s festivalom Pohoda. Návštevníci festivalu pod 18 rokov mali v rámci pilotného projektu identifikačné náramky odlišnej farby.

Festival Pohoda a Fórum PSR zároveň našli prienik svojich záujmov aj pri skupine šoférov. Postredníctvom certifikovaných testerov si overilo hladinu zostatkového alkoholu približne 60 % vodičov (3000 osôb). Mnohí výsledkom prekvapení šoféri potom odkladali svoj odjazd z areálu alebo využili triezveho náhradníka z posádky.

Pri hliadkach PSR sa pristavili aj známe tváre ako moderátorský pár Adela a Viktor Vinczeovci, youtuber Sajfa, hokejista Branko Radivojevič, filmová producentka Wanda Adamík Hrycová či beatmaker Dalyb z hip-hopovej formácie HAHA Crew.

Zdroj: teraz.sk

Komentáre k článku

Najbližšie akcie na školách
15.8.2019 - Deň otvorených dverí
22.8.2019 - Deň otvorených dverí
31.8.2019 - Dátum podania prihlášky
31.8.2019 - Dátum podania prihlášky
31.8.2019 - Dátum podania prihlášky
Ďalšie akcie a dni otvorených dverí TU.