Materské školy, základné školy, stredné školy, vysoké školy
V databáze sa nachádza viac ako 6 400 škôl

Historický úspech slovenských žiakov na medzinárodnej chemickej olympiáde

Historický úspech slovenských žiakov na medzinárodnej chemickej olympiádeDve zlaté, dve strieborné medaily a ocenenie za najlepšie vyriešenú praktickú časť. To všetko zabezpečilo historicky najlepší výsledok na Medzinárodnej chemickej olympiádě, ktorá sa konala už 51. rokom v Paríži.

6. 8. 2019

V dňoch 21. - 30. júla 2019 vo francúzskej metropole reprezentovala Slovensko štvorica nadaných gymnazistov - Andrej Kovács z Gymnázia J. Hronca v Bratislave (zlatá medaila), Peter Rukovanský z Gymnázia v Nových Zámkoch (zlatá medaila), Samuel Novák z Gymnázia Poštová v Košiciach (strieborná medaila) a Michal Chovanec z Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi (strieborná medaila). Andrej Kovács navyše okrem zlata získal aj ocenenie za najlepšie vyriešenú praktickú časť.

Konkurenciu tvorilo 309 súťažiacich z 80 krajín celého sveta. V neoficiálnom poradí medailovej úspešnosti krajín obsadila Slovenská republika vďaka zisku štyroch medailí vynikajúce delené 5. až 8. miesto. Celkovo bolo na medzinárodnej chemickej olympiáde udelených 37 zlatých medailí, 64 strieborných medailí, 95 bronzových medailí a 23 čestných uznaní.

Pred súťaží probíhala intenzívná príprava slovenskích reprezentantou nielen v školskom prostredí, ale aj počas dvoch 5-dňových a jedného 3-dňového výberového sústredenia, konaných v mesiacoch apríl - jún 2019. a výborné výsledky vďačíme talentu a pracovitosti súťažiacich, učiteľom na gymnáziách, ktorí ich podchytili a venovali sa im (prof. Gancznerová, Bratislava; prof. Balina a prof. Ihnátková, Košice; prof. Kozák, Prievidza), ako aj pedagógom z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorí im pomáhali v príprave na súťaž.

Zdroj: ucn.sk

Komentáre k článku

Najbližšie akcie na školách