Materské školy, základné školy, stredné školy, vysoké školy
V databáze sa nachádza viac ako 6 400 škôl

EÚ podporí konzumáciu mlieka, ovocia a zeleniny v školách

EÚ podporí konzumáciu mlieka, ovocia a zeleniny v školáchV Európskej únii platí od 2. augusta nový program na podporu konzumácie mlieka, ovocia a zeleniny v školách.

15. 8. 2017

Školy program začnú uskutočňovať od 1. septembra 2017. Program vznikol zlúčením programu na podporu konzumácie ovocia a zeleniny a programu na podporu konzumácie mlieka do jednotného právneho rámca. Na financovanie programu EÚ vyčlenila na nasledujúci školský rok 250 miliónov eur, z toho  je to pro Slovensko vyše 3,2 milióna eur.

Cieľom programu je podporovať zdravé stravovacie návyky u detí pomocou distribúcie ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov. Súčasťou programu sú aj osobitné vzdelávacie programy, ktoré majú zvýšiť povedomie žiakov o dôležitosti správnej výživy a vysvetliť im, ako sa vyrábajú potraviny.

Deťom v školách budú v rámci programu prioritne podávať čerstvé ovocie, zeleninu a konzumné mlieko. Distribuovať môžu takisto spracované výrobky, ako sú polievky, ovocné kompóty, džúsy, jogurty a syr, ak to schvália vnútroštátne zdravotnícke orgány. Členské štáty samé rozhodujú o konkrétnej podobe programu, teda napríklad o tom, aké tematické vzdelávacie opatrenia a iné poľnohospodárske výrobky chcú doň začleniť.

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná v júni uviedla, že cieľom nového spojeného školského programu je zvýšiť konzuimáciu mlieka ovocia a zeleniny. Program nastavili tak, aby sa k žiakom dostali výrobky najvyššej kvality. Na výdajných miestach v škole či prostredníctvom mliečnych automatov budú po novom k dispozícii aj bezlaktózové variácie mlieka pre žiakov s intoleranciou na laktózu.

Zdroj: ucn.sk

Komentáre k článku

Najbližšie akcie na školách